YEŞİLÖZ BELEDİYESİNİN TARİHÇESİ

Ayhan DemirelYEŞİLÖZ, YEŞİLÖZ İZ BIRAKANLAR0 Yorum16 Haziran 2017

Beldemiz 1972 yılında yapılan nüfus sayımı ile Belediyelik olma hakkı kazanarak, gerekli olan 2010 nüfus sayısını muhtarlığın katkılarıyla tespit etmiştir.

Köyümüzün ihtiyar heyetiyle yapılan nüfus sayımı sonucunda İçişleri Bakanlığına Beldemizin bir Belediye yönetimi ile yönetilmesi için müracaaattta bulunarak 28.02.1973 tarihinde 11094 sayılı kanunla Belediyelik hakkı verilmiştir. Bu kanun 31.03.1973 tarihinde 14493 sayılı resmi gazete ile resmen ilan edilmiştir. Belediyemiz meclisi 9 adet meclis ve 1 başkan olmak üzere 10 kişiden oluşmaktadır. Bu meclisin içinde 2 adet daimi encümen seçilmektedir.

1973 YILI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Nüfus 2158 BAŞKAN % MECLİS %
Sandık 3 AP 205 64 208 65
Liste 444 CHP 114 36 114 35
Oy 342 GECERLİ OY 319 322

Yapılan resmi çalışmalardan sonra 09.12.1973 günü yapılan yerel seçimle Selahattin Çolak Adalet Partisinden Belediye Başkanlığını kazanmıştır. Ancak o dönem kanun yapıldığı bölgede 6 ay ikamet şartı arandığı için bu şartlara seçilen başkan adayı haiz olmadığından Belediye Meclisinden kontenjan adayı olan Cahit Durlu’ya Belediye Başkanlığı görevini İlçe Seçim Kurulu verdi. Bu görevi cahit Durlu Selahattin Çolak’ın çalışmalarıyla 09.12.1973 tarihinden 05.03.1974 tarihine kadar yönetti.

Bu tarihler arasında Belediye hizmet verebilmesi için Kasabamız Aşağı Mahalle de bulunan cami yanındaki eski köy odasında bir tahta masa ve dört adet sandalye ile hizmete başlamıştır. Belediye teşkilatının çalışabilmesi için 29.12.1973 tarihinde Güdül Kaymakamlığı aracı ile 8 adet kadro istenmiş ve bu kadro ile göreve başlanmıştır. Belediye hizmetini 09.12.1973 tarihinden 10.03.1978 tarihine kadar eski köy odasında sürdürmüştür. 10.03.1978 tarihinden sonra Belediye Başkanlığını Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğüne yaptırmış olduğu binasına geçmiştir.

Selahatti n Çolak 09.12.1973 tarihinde başlamış olduğu Belediye Başkanlığı görevine 20.08.1978 tarihinde tekrar seçilerek 1980 yılına kadar devam etmiştir. 1980 yılında bazı sebeplerden dolayı istife etmiştir.

1977 YILI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Nüfus 1962 BAŞKAN % MECLİS %
Sandık 3 AP 212 64 212 63
Liste 463 CHP 117 36 124 37
Oy 243 GEÇERLİ OY 329 336

1979 – 26.03.1984

Belediye Başkanlığına Mehmet Sait Atalay seçimle Belediye Başkanı olarak gelmiştir. Bu yönetim dönemi içersinde İmar ve İskan Bakanlığı – Ankara Valiliği İl İmar Müdürlüğü ve Belediyenin işbirliğiyle 2 blok 8 daireden teşkil eden Sosyal Konutlar yapılarak hizmete açılmıştır.

 

 

 

1984 YILI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Nüfus 1346
BAŞKAN % MECLİS %
Sandık 3 Anap 178 51 159 49
Liste 383 Bağımsız 174 49 161 51
Oy 350 GECERLİ OY 352 320

26.03.1984 – 26.03.1989

26.03.1984 tarihinde yapılan Mahalli Seçimlerle Belediye Başkanlığına İsmail Turgut Akgül seçilerek göreve başlamıştır.

1989 YILI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Nüfus 3178
BAŞKAN % MECLİS %
Sandık 3 Anap 267 53 278 57
Liste 565 DYP 208 42 212 43
RP 25 5
Oy 525 GECERLİ OY 500 490

26.03.1989 – 26.03.1994

6.03.1989 tarihinde yapılan Mahalli Seçimlerle Belediye Başkanlığına Tevfik Katırcı seçilmiştir.

1994 YILI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Nüfus 3459
BAŞKAN % MECLİS %
Sandık 5 Anap 394 39 383 37
Liste 1108 DYP 370 36 391 38
MHP 14 1
RP 246 24 253 25
Oy 1161 GEÇERLİ OY 1024 1027

27.03.1994 – 08.11.1996

26.03.1994 tarihinde yapılan Mahalli Seçimlerle Belediye Başkanlığına Mehmet Maltaş seçilmiştir.

20.11.1996 – 18.04.1999

08.11.1996 tarihinde bir trafik kazası sonucunda Belediye Başkanı Mehmet Maltaş’ın vefat etmesi sonucu 20.11.1996 günü Belediye Meclisi Mehmet Sait Gürsoy’u Belediye Başkanı Vekilliğine seçmiştir.

1999 YILI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Nüfus 3762
BAŞKAN % MECLİS %
Sandık 8 Anap 625 50 595 47
Liste 1425 DYP 615 48 626 50
FP 26 2 35 3
Oy 1322 GECERLİ OY 1266 1256

14.04.1999

14.04.1999 tarihinde yapılan yerel seçimler sonucunda Ferhat Çolak Belediye Başkanı seçilmiştir.

2004 YILI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Nüfus BAŞKAN %
Sandık 8 DSP 3 1
Liste 1917 BTP 2 1
AKP 634 39
DYP 24 1
CHP 900 56
GP 1 1
SP 6 1
MHP 24 1
Oy 1594 GECERLİ OY 1024
2009  YILI BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Parti Oy %
AKPARTİ 232 41.80
BTP 2 0.36
CHP 242 43.60
MHP 73 13.15
SAADET 6 1.08
Diğer 0 0.00

2004 VE 2009 SEÇİMLERİNDE HASAN ÇOBAN BELEDİYE BAŞKANI OLMUŞTUR.

2014 YILINDA BELEDİYEMİZ KAPANMIŞTIR.

YEŞİLÖZ BELEDİYESİNİN TARİHÇESİ Hakkında Yorum Yaz

Site araması

Haziran 2017
P S Ç P C C P
« Şub   Ağu »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930